آشنایی با انواع پارتیشن

آشنایی با انواع پارتیشن

 

اصطلاح پارتیشن در فرهنگ لغت فارسی تعریف نشده است و این کلمه به همان شکل لاتین آن یعنی partition نوشته و تلفظ می­شود. این کلمه در زبان فارسی تحت عنوان جدا کننده نیز تعریف می­شود. بنابراین انواع پارتیشن می­تواند هر جسمی نظیر دیوار بین دو فضا باشد. این جدا کننده ها ممکن است از جنس چوب، سنگ، آهن، شیشه و ... باشند.

بنابراین کلمه پارتیشن به جنس و ماده خاصی اشاره ندارد. از زمان های گذشته تا به امروز در تمامی مشاغل، فضایی که توسط شاغلین در آن مکان مورد استفاده قرار گرفته است، یکی از مهم ترین مسائل بوده است. همه ما به خوبی می­دانیم که چیدمان فضای محل کار با منزل بسیار متفاوت است. پارتیشن بندی فضای موجود کمک می­­کند که محل های کار مرتب تر، زیباتر و شکیل تر به نظر بیایند.

 گفتنی است که ترجیح مردم همکاری با شرکت هایی است که دکوراسیون و مبلمان اداری زیباتر و منظم تری داشته باشند. تغییرات متفاوتی که صاحبان مشاغل سالانه در دکوراسیون فضای کار خود انجام می­دهند و نیز لزوم وجود دکور و چیدمان متحرک، افراد را بر این داشت که این جداکننده ها را در فضای کاری خود استفاده کرده و نظم و زیبایی را به صورت همزمان به اتاق کار و یا شرکت خود ببخشند.

استفاده از انواع پارتیشن در فضای منزل و محل کار، علاوه بر جداسازی قسمت های گوناگون از یکدیگر، جنبه دکوراتیو نیز دارد. این نوع وسایل در دو نوع ثابت و متحرک در بازار موجود می­باشند. نوع ثابت این وسیله همانند یک دیوار بر روی زمین قرار می­گیرد و نوع متحرک آن قابلیت جابه جایی در زمان تغییر دکوراسیون را خواهد داشت.

انواع پارتیشن ها به گونه ی طراحی شده اند که از دو طرف دید داشته و به دلیل وجود طبقات و فرم تو خالی، زمینه عبور نور از خود را فراهم می­کنند.

انواع پارتیشن

  • انواع پارتیشن
  • پارتیشن چوبی، یکی از زیباترین انواع پارتیشن

استفاده و به کارگیری پارتیشن های چوبی که در عین سادگی کارایی بسیاری دارند، گزینه ای سنگین و در عین حال مستحکم به منظور تقسیم بندی فضای منزل و یا محل کار می باشد. پارتیشن های چوبی اگرچه موجب ایجاد فضایی گرم تر می شوند، اما از شفافیت بسیار کمی بر خوردار هستند. بسیاری از افراد استفاده از این نوع پارتیشن را به دلیل شباهت بسیار زیاد با مواد مورد استفاده در ساخت مبلمان ها و دکوراسیون داخلی و نیز هماهنگی بصری فوق العاده با عناصر داخلی منزل، به سایر انواع پارتیشن ترجیح می دهند.

پارتیشن چوبی

 

  • پارتیشن فلزی، مقاوم ترین نوع از انواع پارتیشن

پارتیشن های فلزی نظیر آهن، برنج، فولاد و آلومینیوم به دلیل عدم سهولت در دفرمگی و خمیدگی و نیز دارا بودن استحکام و مقاومت بالا در مقابل ورود فشار و ضربه از طرف محیط و اشیاء سنگین، از محبوبیت بسیار زیادی در میان مردم برخوردار می باشند. این دسته از پارتیشن ها انعطاف پذیری بسیار چشمگیری در برابر حرارت زیاد دارند و همین امر موجب شده است تا بتوان آن ها را با توجه به سلیقه مشتری در طرح های هندسی گوناگون تولید کرد.

پارتیشن فلزی

  •  پارتیشن شیشه ای، گونه ای پر طرفدار از انواع پارتیشن

این دسته از انواع پارتیشن ها که غالبا از شیشه های شفاف و یا نیمه شفاف ساخته شده اند، گزینه مناسب و راه حلی کم هزینه به منظور ارتباط بین دو بخش از فضای مورد نظر در عین جداسازی آن ها است. پارتیشن های شیشه ای ضمن تفکیک نمودن فضای مورد نظر در منزل و یا محل کار، زمینه حفظ ارتباط بصری بین دو فضا را مهیا می سازند.

پارتیشن شیشه ای

  • پارتیشن شبکه ای یا پانچ شده، نمونه ای زیبا از انواع پارتیشن

این دسته از جدا کننده ها به طور قابل توجهی دید را محدود می نمایند. اما این بدین معنا نیست که ارتباط بصری به طور کامل قطع می گردد. فضای خالی موجود در پارتیشن های شبکه ای یا پانچ شده را غالبا بر اساس الگوهای گوناگونی که موجب تفکیک فضای مورد نظر در عین داشتن دید بصری می شود، تولید می کنند. از دیگر ویژگی های نوع شبکه ای یا پانچ شده این وسیله، می توان به عدم تاریک نمودن فضا در مقایسه با نوع چوبی آن اشاره نمود.

پارتیشن شبکه ای یا پانچ شده

  • پارتیشن های پرده ای و گیاهی یا طبیعی به عنوان نمونه های دیگر از انواع پارتیشن هستند که با توجه به محل استفاده، طرفداران خاص خود را دارند!

                           

پارتیشن گیاهی و پارتیشن پرده ای

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش دیدگاه مطرح نمایید.

بدون گروه


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه و شبکه اجتماعی دوغاب از جدیدترین خدمات و محصولات ساختمانی با خبر شوید