انواع بتن های ساختمانی و مقایسه بین آنها

انواع بتن های ساختمانی و مقایسه بین آنها

بتن های ساختمانی در اصل یک ماده چسبنده هستند که از فعل و انفعال سیمان های هیدرولیکی و آب تشکیل می شوند که در تشکیل آن ممکن است از بخار آب، فشارهای هیدرولیکی، حرارت، اتوکلاو، خلاء و متراکم کننده های متفاوتی استفاده شود. در حال حاضر هم با رشد و پیشرفت علم و به وجود آمدن تکنولوژی های فراوان و متفاوت در این چند سال اخیر شاهد به وجود آمدن انواع مختلفی از بتن های ساختمانی بوده ایم.

این ماده چسبنده از مخلوط شدن آب با سیمان و سنگدانه های متفاوت آن هم در شرایط محیطی خاص به دست می آید و همان طوری که بیان کردیم پیشرفت علم و تکنولوژی باعث کاربرد انواع مختلفی از بتن های ساختمانی بوده که هر کدام از آنها هم دارای خواص و کاربردهای متفاوتی است که اگر اغراق نباشد بیشتر از 20 نوع بتن ساختمانی وجود دارد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

 

بتن های ساختمانی معمولی

این نوع بتن یکی از معمولی ترین نوع از این ماده چسبنده به شمار می رود که از ترکیب سیمان پرتلند، شن، ماسه، آب به دست می آید و در ساخت و سازهای ساختمانی در آرماتورها و یا بدون آن استفاده می شود.

بتن های ساختمانی ساده حجیم

به این نوع ماده چسبنده بتن ساختمانی بدون آرمارتور هم گفته می شود که در ساخت پی سد، دیوار حائل وزنی و غیره هم مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن مسلح یا بتن آرمه

به این نوع بتن مسلح شده که از میلگردهای تقویتی، شبکه های توری تقویتی، صفحات فلزی یا الیاف تقویتی استفاده می شود بتن آرمه یا بتن مسلح گفته می شود.

بتن درجا

از این نوع بتن برای محل هایی استفاده می شود که مایلند فوراً به محض ریخته شدن سفت و محکم شود و یکی از متداول ترین روش های اجرایی در سازهای ساختمانی استفاده از همین نوع است.

بتن پیش ساخته

این نوع بتن های ساختمانی در کارخانه ها و در قالب های جداگانه و به شکل کنترل شده ای ریخته، ساخته و سفت می شود و به هنگام لزوم برای نصب نهایی به محل نصب منتقل و از آن استفاده می شود.

بتن های مقاوم در برابر آب

این نوع ماده چسبنده مقاوم در برابر آب، می تواند ضد آب یا آب بند باشد که از یک سطح رویی با لایه مقاوم در مقابل آب تشکیل شده است. لایه ضد آب را می توان با استفاده از اسپری لاک الکل ساخت و یا اینکه با استفاده از یک لایه پوشش آسفالت یا قیر که روی سطح بتن های ساختمانی و یا با به کار بردن جوش شیرین (کربنات سدیم) یا سیلیکات سدیم محلول فراهم می شود.

بتن های ساختمانی خیلی متراکم

از این نوع ماده چسبنده در ساخت دیوارهای حفاظتی به طور مثال در نیروگاه های اتمی، دیوارهای دریایی، وزنه های تعادل و غیره و با استفاده از مصالح سنگی متفاوت استفاده می شود.

بتن سبک

در اصل بتن هایی که وزن آن کمتر از دو تن چیزی در حدود 1920 کیلوگرم بر متر مکعب باشد در دسته بتن های سبک ساختمانی قرار می گیرد و همچنین سنگدانه های سبکی که در این بتن استفاده می شود منجر به تولید بتن های ساختمانی آن هم از نوع سبک می شود و سنگدانه ها در اصل مهمترین عامل مشخص کننده وزن مخصوص بتن هستند.

 

بتن های ساختمانی آماده

همان طوری که از نام این نوع بتن ها می توان متوجه شد، بتن هایی که در یک کارگاه بتن ریزی، ساخته و آماده می شود بتن های ساختمانی آماده نامیده می شود که با استفاده از میکسر به محل اجرای پروژه منتقل شده و بدون نیاز به هیچگونه عملیات دیگری در محل مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از تفاوت هایی که می توان بین بتن های آماده و بتن هایی که در همان محل پروژه ساخته و تهیه می شوند بیان کرد این است که بتن های آماده با دستگاه های مخصوصی ساخته می شوند و امکان کنترل و نظارت روی خواص مختلف آن وجود دارد و به همین دلیل از کیفیت بسیار بالاتری برخوردارند.

 

وب سایت نیازمندیهای ساختمانی دوغاب

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش دیدگاه مطرح نمایید.

بدون گروه


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه و شبکه اجتماعی دوغاب از جدیدترین خدمات و محصولات ساختمانی با خبر شوید