ماشین آلات ساختمانی در ایران را بهتر بشناسید

ماشین آلات ساختمانی در ایران را بهتر بشناسید

انواع ماشین آلات ساختمانی در ایران:

از ماشین آلات ساختمانی سنگین در ایران برای اهداف مختلف در پروژه های بزرگ استفاده می شود. انتخاب انواع مختلف ماشین آلات ساختمانی به اندازه کار و اقتصاد پروژه بستگی دارد. ماشین آلات روند ساخت و ساز را آسانتر و سریعتر می کنند.

انواع ماشین آلات ساختمانی سنگین:

انواع مختلف تجهیزات سنگین که معمولاً در ساخت و سازها استفاده می شود به شرح زیر است:

بیل مکانیکی

ماشین حفاری

بیل مکانیکی Dragline

بولدوزرها

اسکرابر چرخ

لودرها

بابکت

ویبراتور

جرثقیل برج

کمپرسورها یا غلطک

پنل های فلر

کامیون کمپرسی

تراک میکسر

در این مقاله به برخی از مواردی که در بالا اشاره شده است خواهیم پرداخت. ماشین آلات ساختمانی که به طور معمول در ایران استفاده می شود شرح داده می شود.

بیل مکانیکی

بیل های مکانیکی یکی از انواع ماشین آلات ساختمانی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند. بیل ها تجهیزات مهم و پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز هستند. هدف کلی آنها حفاری است اما غیر از این که آنها در بسیاری از موارد مانند بلند کردن موارد سنگین در ساختمان ، تخریب ، لایروبی ، قطع درختان و .. نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

بیل های مکانیکی حاوی بازویی بلند و مکانیکی هستند. در پایان آن حفره ای بالای این بازوی طولانی فراهم شده است و دارای یک کابین است که مکانی است که برای راننده ماشین تعبیه شده است. کل کابین می تواند تا 360 درجه قابل چرخش باشد که عملکرد خاکبرداری  را آسان می کند.

ماشین حفاری:

ماشین حفاری یکی دیگر از تجهیزات بسیار پرکاربرد در ماشین آلات ساختمانی در ایران است که برای اهداف مختلف مناسب است. در قسمت عقب وسیله نقلیه است در حالی که سطل بارگیری در قسمت جلوی آن تهیه شده است. این نوع ماشین برای حفاری نیز استفاده می شود.

 

 

بولدوزرها

بولدوزرها نوع دیگری از ماشین آلات ساختمانی است و برای خاکبرداری خاک بکار می رود و برای از بین بردن لایه خاک تا عمقی خاص استفاده می شود. برداشتن خاک توسط صفحه فلزی گسترده ای با لبه تیز که در قسمت جلوی آن تهیه شده است انجام می شود. این ماشین را می توان با استفاده از پیستون های هیدرولیک پایین و بالا برد. بطور گسترده برای از بین بردن قسمت های ضعیف خاک یا سنگ ، بلند کردن خاک و .. استفاده می شود.

گریدر

گریدرها همچنین به عنوان گریدر موتور شناخته می شوند نوع دیگری از ماشین آلات ساختمانی مورد استفاده در ساخت و سازها به ویژه برای ساخت جاده ها است. بیشتر از آن برای تراز کردن سطح خاک استفاده می شود. حاوی تیغه افقی در بین چرخ های جلو و عقب است و این تیغه هنگام کار به زمین پایین می آید. کابین عملیاتی در قسمت بالای محور عقب ارائه شده است. از گریدرهای موتوری نیز برای از بین بردن برف یا خاک از جاده ها ، برای صاف کردن سطح خاک در ساختمان ها ، حذف لایه غیرضروری خاک از سطح زمین و .. استفاده می شود.

کمپرسورها یا غلطک

یکی دیگر از ماشین آلات ساختمانی غلطک است. برای جمع و جور کردن مواد در سطح زمین از کمپرسور یا غلطک استفاده می شود. انواع مختلفی از کامپکت ها برای مقاصد مختلف تراکم زمین در دسترس هستند. غلتک های چرخ صاف برای تراکم لایه های کم عمق خاک یا آسفالت و .. استفاده می شود. غلتک های پنوماتیک برای جمع و جور کردن خاک های دانه ریز ، لایه های آسفالت و .. استفاده می شود.

جرثقیل:

جرثقیل یکی دیگر از انواع ماشین آلات ساختمانی است. جرثقیل در حال بلند کردن تجهیزات مورد استفاده در ساخت و سازها برای بلند کردن مواد سنگین تا ارتفاع موردنیاز یا تهیه بستر ساختمانی برای کارگران در ارتفاعات بیشتر است.

بابکت:

ماشین آلات ساختمانی به نام بابکت در تجهیزات ساختمانی ایران وجود دارد. بابکت در اصل یک لودر کوچک است. این نوع ماشین دارای ابعادی کوچک است و هم چنین ارتفاع آن کم است بنابراین به راحتی در طبفات ساختمانی وارد شده و حتی وارد پارکینگ نیز می شود و کاربرد آن برای گودبرداری های کوچک و هم چنین جمع آوری نخاله های ساختمانی است.

 

 

جرثقیل برج

 

 

 

 

جرثقیل برج

جرثقیل های برج جرثقیل های ثابت هستند که برای ساختن سازه های بلند و برای مصارف بالابرنده استفاده می شوند. مواد سنگین مانند بلوک های بتنی و .. را می توان با استفاده از این نوع تجهیزات به راحتی به ارتفاع مورد نیاز برد.

تراک میکسر:

میکسر بتن نیز یکی از ماشین آلات ساختمانی است (که معمولاً به صورت محاوره ای به عنوان میکسر سیمان نامیده می شود) وسیله ای است که بطور همگن موادی مانند ماسه ، سیمان و آب را برای تشکیل بتن ترکیب می کند. یک میکسر بتونی از یک وسیله شبیه طبل به صورت گردان برای مخلوط کردن مصالح ساختمانی استفاده می کند. برای کارهای با حجم کمتر ، اغلب از میکسرهای قابل حمل بتونی استفاده می شود تا بتن در محل ساخت، ساخته شود و به کارگران فرصت کافی برای استفاده از بتن قبل از سخت شدن می دهد. یک جایگزین برای دستگاه مخلوط کردن بتن با دست است.

 

ماشین آلات ساختمانی: ویبراتور بتونی

 

ماشین آلات ساختمانی: ویبراتور بتونی:

ویبراتور بتونی یکی از ماشین آلات ساختمانی است که به طور معمول در بخش های ریختن بتن استفاده می شود. این دستگاه ها و مجموعه ای از پیوست های ان برای چندین برنامه کاربردی ساخته شده و توسط انواع مختلف تولید کننده طراحی شده اند. از ویبراتورها برای ریختن  بتن بدون حباب و یکنواخت استفاده شود. این امر به گونه ای است که بتن محکم می ماند و حتی پس از برداشتن کار فرم صاف دارد. این کار برای کارهای کوچک ضروری نیست ، اما می تواند برای پروژه های بزرگ ضروری باشد.

این دستگاه ها از نظر اندازه از دسته های باتری با توان کوچک تا پلاگین های بزرگتر در نسخه های قابل استفاده در ریختن بسیار عمیق بتن متغیر هستند. در تمام موارد از ویبراتور بتونی های می توان استفاده کرد. این کار حتی در طی کل مراحل ریختن بتن یک بتن صاف را ایجاد می کند. اتصالات بر اساس عمق و نوع بتن مورد استفاده در هنگام ریختن بتن انتخاب می شوند. این دستگاه دارای دو نوع است یک نوع بنزینی است و نوع دیگر برقی است.

 

منبع : https://theconstructor.org/construction/heavy-construction-equipment-types/26305/

  • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش دیدگاه مطرح نمایید.

بدون گروه


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه و شبکه اجتماعی دوغاب از جدیدترین خدمات و محصولات ساختمانی با خبر شوید