تیرچه بلوک چیست؟ و انواع آن کدامند؟

تیرچه بلوک چیست؟ و انواع آن کدامند؟

تیرچه بلوک چیست؟ این سوالی است که حتی بسیاری از فعالان صنعت ساختمان هم جواب آن را به صورت کامل و صحیح نمی­دانند.  تیرچه بلوک یک شیوه­ی کارا برای پوشش سقف ساختمان است. تیرچه بلوک در بسیاری از کشورها از جمله ایران جز روش­های رایج و محبوب است. در دوران معاصر که شیوه­های سازه­ای تازه به مرور جای تکنیک­های سنتی را گرفتند شیوه سقف زنی تیرچه بلوک به سرعت جایگاه ویژه­ای در ساخت و ساز پیدا کرد. تیرچه بلوک در واقع در خیلی از نقاط ایران پس از شیوه تیرآهن طاق ضربی رایج شد و جایگزین آن گردید. تحقیقات و مطالعات در مورد شیوه­های سازه­ای و ساختمانی مختلف نشان دادند که روش تیرآهن طاق ضربی ضعف­های عمده­ای دارد و به خصوص در زمان وقوع زلزله عملکرد ضعیفی از خود نشان می­دهد و جان ساکنان ساختمان را به خطر می­اندازد.

سقف تیرچه بلوک در دسته بندی انواع سقف در گروه دال­های یک طرفه جای می­گیرد.

 

 

 

نقاط قوت و ضعف شیوه سقف زنی تیرچه بلوک

تیرچه بلوک هم مانند هر شیوه ساختمانی دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارد که شناخت و آگاهی نسبت به این نقاط قوت و ضعف شرط لازم برای حداکثر بهره­وری از تیرچه بلوک لست.

قابل توجه­ترین نقاط ضعف سقف تیرچه بلوک از این قرار هستند:

 • فقط در سقف­های مسطح حداکثر کارایی را دارد و در اجرای سقف­های منحنی و قوسی کارا نیست.
 • حداکثر دهانه قابل اجرا در سقف تیرچه بلوک محدود است. دهانه رایج شش متر و حداکثر دهانه قابل اجرا با تمهیدات خاص 8 متر می­باشد.
 • به خصوص در دهانه­های نسبتاً وسیع، سقف دال بتنی استحکام بیشتری از تیرچه بلوک دارد.

شاخص­ترین مزایای سقف تیرچه بلوک نسبت به روشهای دیگر عبارتند از:

 1. سقف تیرچه بلوک به علت ساختار خاصی که دارد نوعی عایق حرارتی و صوتی ایجاد می­نماید که فضای داخلی را از نوسان شدید دما و سر وصداهای بیرون یا سایر طبقات محفوظ می­دارد.
 2. کاهش میزان بتن مورد نیاز نسبت به خیلی از سایر روشها. حجم قابل توجه بلوکها در ساختار انواع تیرچه بلوک باعث میشود بتن کمتری مورد نیاز باشد.
 3. کاهش میزان فولاد مورد نیاز. استفاده از تیرچه که ساختاری خرپایی دارد باعث میشود که میزان میلگرد مورد نیاز بهینه باشد.
 4. مقاومت قابل توجه در مقابل نیروهای جانبی وارده به کالبد بنا. مقاومت در برابر نیروهای جانبی از مهمترین چالشهای پیش روی هر ساختمانی است. سقف تیرچه بلوک اگر به شکلی صحیح اجرا گردد به خوبی پاسخگوی این چالش است.
 5. پخش متوازن بار وارده بر گستره­ی وسیع سقف. سقف تیرچه بلوک به علت توزیع مناسب بار وارده در سطح سقف از استحکام مناسبی برخوردار است.
 6. از لحاظ مدت زمان اجرا و نیروی انسانی مورد نیاز نسبت به خیلی از شیوه­های دیگر به صرفه­تر است.
 7. سقف تیرچه بلوک نسبتاً وزن سقف کمی دارد و همین سبکی نسبی مزیتی سرنوشت ساز است. ساختمانهای سنگین که بار مرده زیادی دارند در مواجهه با شرایط متشنج بسیار آسیب پذیرتر از ساختمانهای نسبتاً سبک هستند.

واقعیت این است که انتخاب شیوه اجرای سقف در هر ساختمان به عوامل متعدد و گوناگونی بستگی دارد و هیچ فاکتوری به تنهایی تعیین کننده نیست. کاربری بنا از جمله عوامل تأثیرگذار در گزینش روش اجرای سقف است. در ساختمانها با کاربری مسکونی به علت اینکه عمدتاً دهانه­ها چندان وسیع نیستند سقف تیرچه بلوک همواره یکی از گزینه­های اصلی است. به خصوص اینکه عایق صوتی و حرارتی بودن سقف تیرچه بلوک هم با نیازهای فضاهای داخلی ساختمانهای مسکونی تناسب دارد. در خیلی از کاربری­های دیگر هم در کل یا در بخشهایی از ساختمان، سقف تیرچه بلوک بهینه­ترین انتخاب است.

نکاتی مهم در مورد سقف تیرچه بلوک

یکی از دلایل محبوبیت و عمومیت یافتن تیرچه بلوک این است که در کنار همه مزیت­هایش اجرای آن چندان پیچیده و پر دردسر نیست. اما همین اجرای به نسبت ساده هم بایستی به درستی و با ترتیب درست انجام گیرد تا نتیجه کار ساختاری یک پارچه و قابل اعتماد و اتکا باشد. به کارگیری تیرچه­ها و بلوک­های سالم و باکیفیت، قرارگیری درست تیرچه­ها و بلوک­ها در جای خود و بتن­ریزی در شرایط دمایی و رطوبتی قابل قبول از جمله مهمترین نکاتی است که باید در هنگام اجرای سقف تیرچه بلوک در ساختمان مورد توجه و دقت قرار گیرند. شاید از عمده­ترین دلایلی که باعث شده سقف تیرچه بلوک با گذشت چندین دهه همچنان مورد توجه و به صورت گسترده مورد استفاده باشد این است که هر یک از اجزای آن روند بهینه شدن را طی کرده­اند. از بلوک­های سیمانی سنگین به بلوکهای سبک سفالی رسیدیم و این روند بهینه شدن ادامه دارد و در مورد تیرچه­ها هم قابل مشاهده و پیگیری است.

یک نکته بسیار مهم که در هنگام اجرای تیرچه بلوک باید به آن دقت داشت محل حفره­هایی است که بنا به ضرورت تأسیساتی یا معماری باید در سقف وجود داشته باشند. زیرا اگه این حفره­ها قرار باشد پس از اجرای سقف و از طریق تخریب نقاطی از سقف ایجاد شوند ضربه­هایی خطرناک و غیر قابل جبران به استحکام ساختمان وارد می­آید.

 • مطلب چه طور بود؟ سوالی در این باره دارید؟ در بخش دیدگاه مطرح نمایید.

بدون گروه


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه و شبکه اجتماعی دوغاب از جدیدترین خدمات و محصولات ساختمانی با خبر شوید