آشنایی با انواع پارتیشن اداری و مزایای آن

مقالات
آشنایی با انواع پارتیشن اداری و مزایای آن

به کارگیری پارتیشن و استفاده از پارتیشن بندی در منزل و محل کار ، علاوه بر این که امکان متمایز سازی فضای مورد نظر را فراهم می سازد، زیبایی خاصی به محیط بخشیده و جنبه دکوراتیو نیز دارد.


 پارتیشن

پارتیشن که در زبان انگلیسی تحت عنوان (partition) از آن یاد می شود، به معنای متمایز سازی بخش های یک فضا از یکدیگر و به عبارتی تقسیم بندی آن است. در گذشته دور پارتیشن ها را نه با این عنوان اما با به کارگیری مصالحی همچون چوب و به صورت مجموعه ای بلند که تا سقف مکان مورد نظر ادامه پیدا می کرد، می­ساختند. با مرور زمان این وسایل پیشرفت کردند و پارتیشن های امروزی به وجود آمدند.  طبقات موجود در این مجموعه به عنوان محلی مناسب برای قرار دادن اشیای تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع پارتیشن اداری نمونه های پر مصرفی از این وسیله کاربردی می باشند.

در دنیای امروز بیشتر پارتیشن ها را با به کارگیری شیشه تولید کرده و بدین ترتیب علاوه بر متمایز سازی فضای مورد نظر، جلوه ای لوکس و زیبا به آن هدیه می کنند. هدف از پارتیشن بندی جداسازی فضای ورودی از سایر مکان ها، متمایز کردن فضای هال و پذیرایی، پنهان سازی قسمت های قناس و دارای ایراد فضا بوده و گاها نیز به منظور تبدیل یک اتاق بزرگ به دو اتاق کوچک تر صورت می گیرد.

به کارگیری پارتیشن و استفاده از پارتیشن بندی در منزل و محل کار ، علاوه بر این که امکان متمایز سازی فضای مورد نظر را فراهم می سازد، زیبایی خاصی به محیط بخشیده و جنبه دکوراتیو نیز دارد. پارتیشن ها دارای دو نوع ثابت و متحرک هستند. پارتیشن های ثابت درست همانند یک دیوار عمل کرده و بر روی زمین مستقر می شوند. اما نوع متحرک این دسته از وسایل قابل حمل و نقل و جا به جایی بوده و در صورت نیاز در حین تغییر دکوراسیون جا به جا می گردد.  

طراحی پارتیشن ها به گونه ای صورت گرفته است که از هر دو طرف دید دارند. این دسته از وسایل دارای طبقات تو خالی بوده و همین امر موجب عبور نور از آن ها می شود.


معرفی انواع پارتیشن اداری

پارتیشن اداری گونه ای از پارتیشن های موقتی است که به منظور جداسازی فضاهای اداری، نظم بخشیدن به محیط، زیباسازی، بهینه سازی و ساخت فضاهای خصوصی و نیمه خصوصی به منظور ایجاد فضایی آرام و به دور از هر گونه عامل و سر و صدای مزاحم که ضمن بر هم زدن تمرکز کارکنان، بازدهی آنان را کاهش می دهد، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پارتیشن اداری دارای تنوع بسیار زیادی در طرح، ترکیب رنگ، ارتفاع، نوع کاربری، مواد اولیه و یراق آلات گوناگون می باشند که در کنار یک دیگر می توانند به عنوان مکملی مناسب جهت طراحی دکوراتیو فضاهای اداری به کار گرفته شوند.

انواع پارتیشن اداری را می توان در دو دسته پارتیشن اداری تک جداره و پارتیشن اداری دو جداره تقسیم بندی کرد.

انواع پارتیشن اداری تک جداره و دو جداره با استفاده از مواد اولیه گوناگونی نظیر پارتیشن اداری شیشه ای، پارتیشن اداری آلومینیومی و پارتیشن اداری ام دی اف طراحی شده و به منظور استفاده صاحبان مشاغل و اداره ها در محیط کار به بازار عرضه می گردند. اگرچه نصب انواع پارتیشن اداری تاثیر بسیاری بر بر طراحی دکوراسیون فضای اداری دارد، اما آن چه قیمت آن را تعیین می کند، طرح، نوع کاربری، مواد اولیه به کار گرفته در ساخت آن و مواردی از این قبیل می باشد.


مزایای انواع پارتیشن اداری

در گذشته دیوارها جداکننده های مطلق فضای محل کار محسوب می شدند. اگرچه این روش استحکام بسیار بالایی داشت، اما به دلیل زمان بر و نیز هزینه بر بودن ساخت این دیوارها و نیز عدم امکان اجاد دیوار برای ساختمان های اجاره ای در صورت نیاز، به تدریج انواع پارتیشن اداری ظهور کردند. انواع پارتیشن اداری ضمن اشغال نکردن فضای زیاد و جلوگیری از کوچک شدن فضای ساختمان های اداری، سرعت بسیار بالایی در ساخت داشته و موجب صرفه جویی در زمان نیز خواهند شد. همین امر موجب شده است که اداره ها و سازمان های زیادی به استفاده از انواع پارتیشن اداری روی بیاورند. 

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، پارتیشن های یه ای، ام دی اف، شیشه سکوریت، بلوک شیشه ای، متحرک، شیشه و استیل، ریلی و ... مهم ترین و کاربردی ترین انواع پارتیشن اداری محسوب می شوند.

نظرات کاربران